Genel Bilgiler
Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu 1998 yılında iki programla eğitim-öğretime başlamıştır. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 10.05.2012 Tarihli toplantısı sonucunda 2547 Sayılı Kanun'un 2880 Sayılı Kanun'la değişik 7/d-2 maddesi kapsamınca Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulumuz Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Şebinkarahisar Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Olarak ikiye ayrılmıştır.

Şebinkarahisar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda 7 bölüm ve bu bölümlere bağlı beşi ikinci öğretim olmak üzere toplam 16 program bulunmaktadır.

Yüksekokulumuz, 3000m² kapalı alandan oluşan binasında; 1 laboratuar,  179 kişilik konferans salonu, 60 kişilik 1 adet seminer salonu, 400 m² yemekhane, 450 m² kantin, kütüphane, sosyal etkinlikler salonu, toplantı salonu, Öğrenci konsey odası, Turizm Otel İşletmeciliği odası, 12 adet sınıf ve akademisyen odaları mevcuttur.

358.000 m²’lik Şebinkarahisar Yerleşkesinde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun yanı sıra Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Feyzi KIRAÇ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Kredi ve Yurtlar Kurumu Milli Piyango öğrenci yurdu , Şebinkarahisarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ŞEBDER) kız öğrenci yurdu (inşa aşamasındadır), Misafirhane ve Personel Lojman İnşaatı (inşa aşamasındadır), basketbol, voleybol, futbol(halı saha) sahaları, rekreasyon alanları, Kafeterya vardır.

Öğrencilerimizin barınması için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (YURTKUR) ait 550 kişilik kız, 390 kişilik erkek öğrenci yurtları, özel mülkiyete ait toplam 640 kişi kapasiteli yurt ve pansiyon işletmeleri bulunmaktadır.

3.000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip Şebinkarahisar’da öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılayacak olanaklar bulunmaktadır.

Yüksekokulumuz; toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan, bilimsel düşünce gücü ve geniş bir dünya görüşüne, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, davranış ve genel kültürüne sahip öğrenciler yetiştirme çabası içerisindedir.